News

Tisková zpráva z ME mládeže v šachu po třetím kole

August 20, 2012

Turnajové hemžení si po čtyřech dnech našlo své pevné koleje a řád, za pravdu dává sympaticky vyhlížející statistika. „Během tří kol nemáme žádnou kontumaci,“ zní z řad rozhodčích. Organizátoři k nastaveným povinnostem postupně přidávají i nabídku vyžití ve volném čase, což se setkává s velkou odezvou. „Během týdne probíhají každodenní výlety, například dnes pražské zoo,“ informuje zástupce ředitele Petr Laušman. Největší výletní akce proběhne poslední den mistrovství Evropy mládeže, kdy si účastníci turnaje budou moci vychutnat nejznámější památky Prahy.

Ale zpět do hracího prostoru, ve kterém čeká přes tisícovku mládežníků rozdělených do dvanácti kategorií ještě šest kol. Po třech dějstvích se na čele průběžných pořadí v jednotlivých kategoriích zabydlují především reprezentanti Ruska, nejpočetnější výpravy šampionátu. V nejstarší dívčí kategorii okupují ruské šachistky hned prvních pět míst, v H18 svede doposud bezchybný Vadim Moiseenko (2454) souboj s druhým tříbodovým hráčem IM Zaurem Mammadovem (2431) z Azerbajdžánu.

Z hlediska celkového bodového přísunu z třetího kola můžeme nedělní den české výpravy považovat za doposud nejúspěšnější. Mohlo být i lépe, kdyby bodovali i hráči, od kterých se to čekalo. „Kategorie H18 není žádná procházka růžovým sadem, ani významnější rozdíl v ratingu není zárukou, že se bude partie vyvíjet tak, jak si člověk myslí,“ komentuje turnajové tápání Vojtěcha Pláta a Tadeáše Kriebla reprezentační trenér IM David Kaňovský. Těžce krvácíme i v kategorii D18, kde se našim čtyřem reprezentantkám v náročné konkurenci vůbec nedaří.

Skvěle si zatím počíná Nguyen Van, který kategorií H12 dál kráčí s plným bodovým ziskem. Nečekaně dobrý výkon odvádí i Patrik Melzer (2,5/3) v H16, který se po včerejší výhře nad maďarským FM Balazsem Csonkou objeví v dnešním kole na on-line stolech. Plusový výsledek má na svém kontě ještě dalších 28 chlapců a dívek.

Z kapacitních a bezpečnostních důvodů nemají bohužel diváci do hotelu v době konání akce přístup.

Pořadatelem akce je z pověření Evropské šachové federace ECU a Šachového svazu České republiky agentura AVE-KONTAKT s.r.o., pořadatel mezinárodního šachového festivalu Czech Open a seriálu turnajů Czech Tour.

Hlavními partnery akce jsou hlavní město Praha, TOP HOTEL Praha, Česká podnikatelská pojišťovna, Nadace ČEZ a společnost Océ Česká republika. Dalšími partnery jsou Infinity, Auto In – prodejce vozů Ford a ChessBase.

Jan Mazuch, ředitel ME mládeže v šachu 2012
Jiří Petružálek, generální manažer ME mládeže v šachu 2012 (tel. 602 112 302)
Petr Pisk, delegát ŠSČR u ECU (tel. 731 465 344)