News

Tisková zpráva z ME mládeže v šachu po sedmém kole

August 24, 2012

Na Mistrovství Evropy mládeže zbývají odehrát poslední dvě kola. Ve čtyřech chlapeckých kategoriích prodloužili dosavadní lídři, FM Avital Boruchovsky (H16), FM Jan-Krzysztof Duda (H14), FM Haik Martirosyan (H12) a Andrey Esipenko (H10), svou stoprocentní bilanci a celkem jasně směřují k zisku zlaté medaile. Nejasná situace stále panuje u nejmladší kategorie H8 a také u nejstarších chlapců je skupina adeptů na všechny tři medaile stále početná.

Po včerejším sedmém kole se na dostřel solidního celkového umístění dostali i čeští reprezentanti IM Vojtěch Plát a FM Tadeáš Kriebel, bohužel los dnešního 8. kola je svedl k jedné šachovnici. Nadějné pozice drží čeští reprezentanti v kategorii H12. Van Nguyen Thai Dan se od startu pohybuje na předních stolech a dvě kola před koncem děli s 5,5 body 4. - 11. místo průběžné tabulky. Přidává se i Jan Vykouk, který se třemi výhrami v řadě dostal na zisk pěti bodů. Jasným lídrem této chlapecké kategorie je Haik Martyosian z Arménie, kterého v dnešním 8. kole vyzve ve skvělé formě hrající slovenský reprezentant Jerguš Pecháč.

Posuny do vyšších pater průběžného pořadí zaznamenáváme i v kategorii H16. Na výkon Patrika Melzera (4,5/7) se dotáhli také Jakub Szotkowski a Martin Fargač. "Výkon celé naší trojice je nadprůměrný a patří k příjemným překvapením našeho vystoupení na šampionátu," komentoval reprezentační trenér mládeže IM David Kaňovský. Radost českým barvám dělá i výkon Josefa Havelky v kategorii H14, který s pěti body dělí 11. - 19. příčku. S 1,5 bodem náskoku vládne této kategorii Polák Jan-Krzysztof Duda, který je již téměř jistým vítězem.

Na zisk medaile může Česká republika reálně pomýšlet i v dívčí kategorii a to konkrétně v D16. Výhra nad řeckou hráčkou Elisavet Papathanasiou (1896) posunula Janu Maříkovou na dělené 4. - 6. místo a na vedoucí rumunskou hráčku Dariu-Ioanu Visanescu ztrácí pouze jeden bod. V kategorii nejstarších dívek se po nevydařeném úvodu vrací do hry Jana Zpěváková, její čtyři body nyní stačí na dělené 18. - 26. místo.

Z kapacitních a bezpečnostních důvodů nemají bohužel diváci do hotelu v době konání akce přístup.

Pořadatelem akce je z pověření Evropské šachové federace ECU a Šachového svazu České republiky agentura AVE-KONTAKT s.r.o., pořadatel mezinárodního šachového festivalu Czech Open a seriálu turnajů Czech Tour.

Hlavními partnery akce jsou hlavní město Praha, TOP HOTEL Praha, Česká podnikatelská pojišťovna, Nadace ČEZ a společnost Océ Česká republika. Dalšími partnery jsou Infinity, Auto In – prodejce vozů Ford a ChessBase.

Jan Mazuch, ředitel ME mládeže v šachu 2012
Jiří Petružálek, generální manažer ME mládeže v šachu 2012 (tel. 602 112 302)
Petr Pisk, delegát ŠSČR u ECU (tel. 731 465 344)