Turnaje

Ostravský koník 2019

Termín akce: 27. 4. - 5. 5.

Autor: Karel Bartoš

Od 27.4.-5.5.2019 proběhl v Ostravě mezinárodní šachový festival Ostravský koník. V rámci tohoto festivalu se hrály 4 turnaje - Mistrovství České republiky mužů, FIDE Open A, B, C. Ve čtyřech turnajích nastoupilo 328 hráčů, což je nový rekord festivalu. Do Mistrovství ČR mužů nastoupilo 68 hráčů v čele s hlavním favoritem Davidem Navarou, který nakonec turnaj s velkým přehledem vyhrál ziskem 8 bodů z 9 partií. O Davidovi musím říct, že to je velmi sympatický šachista, který chodil na turnaj vždy slušně oblečen a nedělalo mu problémy se vyfotit s fanoušky či prohodit s někým neznámým pár slov. David musel každou partii hrát tvrdě na výhru a podle toho volil i zahájení. Jeho partie jsou na internetu volně ke stažení stejně jako partie ostatních účastníků MČR. Když se David Navara zúčastnil Mistroství ČR, tak ho zatím vždy vyhrál. V tomto turnaji se hrálo dle Sofijského pravidla - hráči nemohli dát partii za remízu před 30. tahem (pouze v případě třikrát opakované pozice). Celkové pořadí najdete na webu Chess Results:
Mistrovství ČR mužů 2019

Dále se hrál FIDE OPEN A pro hráče nad 1900, který hrálo 66 lidí. V turnaji dominovali mladí a nadějní hráči a celkově ho vyhrál Marek Miča se ziskem 7 bodů. Celkové pořadí naleznete na webu Chess Results:
Ostravský koník 2019 - FIDE Open A

Tohoto turnaje jsem se také zúčastnil. Jako nasazený jsem byl 59. hráč dle startovní listiny takže jsem patřil k outsiderům turnaje. Ale ukázal jsem, že nasazení není všechno a skončil jsem na pěkném 42. místě a připsal 27 ELO bodů, což se dá považovat za úspěšný turnaj. A určitě to mohlo být ještě lepší! Porazil jsem Honzu Tůmu z Chotěboře a také pana Václava Pecha. Měl jsem tu čest si zahrát s extraligovým kapitánem Nového Boru Petrem Boleslavem. Na ukázku zde uvádím partii 5. kola, kdy jsem měl černé figury proti hráči Sieber Martin (ELO 2080). Na diagramu 1 je černý na tahu a je jednoduše vyhraný po …Jf3+ Ke3 (Kc1 Jxd4 cxd4 Dd5 Vh3 Dxd4) Jxd4 Df2 Vfd8 cxd4 Vxd4. Na diagramu 2 je černý na tahu opět vyhraný po… Vd5 Ke2 Kf7 Vd1 Vh8. Škoda, že jsem nevyužil ani jednu z možností. Byl jsem celou partii pod tlakem a nakonec po boji prohrál.

Ve FIDE OPENU B byla účast nejhojnější – 112 hráčů – hráli ho hráči s ELEM do 2000. Tento turnaj vyhrál Zdeněk Šnyta se 7,5 body – viz Tabulka.

FIDE OPEN C hráli hráči do ELA 1700 a měl 82 hrajících hráčů. Tento turnaj vyhrál Jakub Sputowski s 8 body – viz Tabulka.

Celkově hodnotím Ostravského koníka velmi kladně a v budoucnu se rád vrátím.